Ustalenie terminu chrztu

Termin chrztu ustalamy z księdzem w kancelarii parafialnej. Można to uczynić w zakrystii po Mszy Św. lub telefonicznie.

Chrzty w naszej parafii udzielane są w II i IV niedzielę na SUMIE o godz. 13.00.

Przygotowanie do chrztu

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas rozmowy w kancelarii parafialnej oraz w ramach katechezy przedchrzcielnej. Dobrze byłoby, gdyby w czasie spisywania aktu chrztu byli obecni oboje rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Katecheza przedchrzcielna odbywa się w piątek poprzedzający 2 i 4 niedzielę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 18.00, lub po nabożeństwie okresowym w kościele.

Dane kandydata do chrztu (akt urodzenia)

Na podstawie aktu urodzenia, sporządzonego w USC, wpisujemy dane kandydata do chrztu w księgach metrykalnych parafii.

Rodzice powinni udokumentować zawarcie sakramentu małżeństwa.

Dane rodziców i chrzestnych

Imię i nazwisko chrzestnego i chrzestnej

Wiek oraz adres zamieszkania.

Chrzestni powiinni posiadać zaświadczenie moralności od Proboszcza parafii zamieszkania (zamieszkanie to nie to samo co zameldowanie!!!) - o dopuszczeniu do pełnienia godności Ojca Chrzestnego lub Matki Chrzestnej oraz poświadczenie odbytej spowiedzi świętej.

Chrzest dzieci z innej parafii

Aby ochrzcić dziecko, które nie zamieszkuje w naszej parafii, należy prosić Proboszcza parafii, w której dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje, o zgodę na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania.

Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego

Po rozmowie z Proboszczem - chrzest może się odbyć. W takim przypadku dziecko powinno być ochrzczone w parafii zamieszkania rodziców dziecka.